English
نشريه کیفیت وبهره وری
مشاهده مقالات شماره
 دوره7،شماره1 (سال هفتم بهار 1397/1397) ،پیاپی20
دانلود همه ی فایلهای مقالات این شماره
 
1

عیب یابی و اصلاح مشکل دما و ارتعاشات بالای کمپرسورهای هوای فشرده نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان

( 118 بازدید )  خلاصه و کلمات کلیدی
اطلاعات انتشار : دوره 7 - شماره 1 - شماره پیاپی 20
نویسندگان :
خلاصه مقاله :


 تلاش برای بهبود و استفاده موثر و کارآمد از منابع گوناگون هدف تمامی مدیران در سازمان های اقتصادی می باشد. در این میان وجود ساختار سازمانی مناسب، بکارگیری تکنولوژی و البته نیروی انسانی شایسته از ضروریات می باشد. فراهم آوردن مشارکت کارکنان و استفاده از تلاشهای هوشیارانه و آگاهانه آنان می تواند بر میزان بهره وری تاثیرگذار باشد. روح فرهنگ بهبود بهره وری باید در کالبد سازمان دمیده شود که در این میان نیروی انسانی هسته مرکزی را تشکیل می دهد. در این مقاله قصد بر آن نموده ایم که با مطرح کردن مشکل سیستم هوای فشرده نیروگاه کرمان و چگونگی رفع عیب که یک نمونه عملی مفهوم بهره وری در یک نیروگاه و یک صنعت کلیدی می باشد، نشان دهیم که ایجاد روح بهره وری در یک سیستم می تواند به عنوان ابزاری کارآمد و مناسب باشد.با بکارگیری و استفاده از تکنولوژی پایش وضعیت، خرد جمعی، ارتباط نزدیک و تنگاتنگ واحدهای تعمیراتی با پایش وضعیت و همچنین وجود روحیه خودباوری در مجموعه اصلاح عیب شامل تغییر نوع روغن روانکاری، شناسایی و رفع عیب از محل نفوذ هوا به سیکل آب با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان ممکن انجام و همراه با پیشنهاد اصلاح و بهینه سازی منطق بهره برداری از این سیستم،  مشکل کاملا بر طرف گردید. با حل این موضوع ضمن کاهش نگرانی عدم تولید، بالا رفتن دانش مجموعه را نیز به دنبال داشت.


کلمات کلیدی :


عیب یابی، اصلاح، دما، نیروگاه
2

پارامترهای لازم جهت بالا بردن بهره وری انرژی الکتریکی و کاهش هزینه های مربوطه در صنعت

( 119 بازدید )  خلاصه و کلمات کلیدی
اطلاعات انتشار : دوره 7 - شماره 1 - شماره پیاپی 20
نویسندگان :
خلاصه مقاله :


مدیریت انرژی در واقع در حکم چتری است که کلیه فعالیتهای مربوط به بهینه سازی انرژی و صرفه جویی انرژی را پوشش می دهد.و از مهمترین ابزار مدیریت انرژی جهت برنامه ریزی صحیح انجام ممیزیهای انرژی می باشد.و لکن جهت استقرار مدیریت انرژی در یک سازمان نیازمند بسترسازیها و اقداماتی هستیم که بتواند دستیابی به نقطه هدف که عبارتست از:کاهش منظم و مستمر میزان مصرف انرژی.را فراهم نماید.در این مقاله سعی گردیده است روشی مطلوب و موثر که در تعدادی از کارخانجات اجرا گردیده و نتایج مطلوبی حاصل گردیده است ارائه شود تا بتواند در صنعت مفید واقع گردد و به عنوان یک اقدام ملی در کلیه کارخانجات اجرا و گام موثر و مهمی را در کاهش مصرف انرژی برداریم.لذا این مقاله به اقدامات عملی مناسب جهت بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی در کشور می پردازد.تدوین استانداردها و معیارهای برچسب مصرف انرژی،ایجاد و توسعه آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی،بهینه سازی انرژی و مدیریت بار در صنایع،ممیزی انرژی درساختمانها،تهیه نرم افزارهای مشاور بهینه سازی و فعالیتهای آموزشی و آگاه سازی از جمله این اقدامات بوده است. اما علی رغم موارد به انجام رسیده،همچنان پتانسیلهای بسیارگسترده ای برای بهینه سازی مصرف انرژی درکشور و جود دارد،که درصورت بکارگیری راهکارهای مناسب،نتایجی همچون کاهش سطح تقاضای انرژی و محدود شدن نرخ رشد رو به افزایش ظرفیت سازی نیروگاهی،بهبود الگوی تولید،مصرف و بهبود ضریب استفاده از سیستم موجود و آزادسازی ظرفیتهای عرضه برای حضورفعال تر در بازارهای بین المللی انرژی را به دنبال خواهد داشت.همچنین با عنایت به نیاز روز افزون منابع انرژی و کاهش منابع سوخت فسیلی ضرورت سالم نگهداشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، محدودیتهای برق رسانی و تامین سوخت برای نقاط روستایی دور افتاده و... استفاده از انرژیهای نو مانند، انرژی آب انرژی باد، انرژی خورشید، انرژی هیدروترمال، و... می‌تواند جایگاه ویژه‌ای داشته باشد.مدیریت مصرف یکی از مباحث مهم و استراتژیک به منظور دستیابی به تعالی و توسعه اقتصادی کشورهاست چرا که پس از طی عصر کشاورزی با هدف تأمین غذا و ورود به عصر صنعتی با هدف تأمین ابزار و ماشین، هرچند گذر از دوره محصول گرایی با تفکر رشد اقتصادی در اواخر قرن نوزدهم همراه بود ولی به مرور زمان و با گذر از دوره بازارگرایی در نیمه اول قرن بیستم و ورود به عصر فراصنعتی و پیدایش رقابت شدید در محیط پویای تهدیدآمیز، باعث گرایش به سمت بهره وری و متعاقباً تلاشی مفید برای برخورداری از بهره وری در کنار رشد اقتصادی با هم افزایی به اصطلاح «در حال توسعه» گردید و مدیریت مصرف را به سوی وضعیت «توسعه یافته» هدایت نمود، بطوریکه توجه خاص به مدیریت مصرف با مفهوم مدیریت توسعه در عصر اطلاعات و کاربردی نمودن استراتژی با استفاده از مدیریت دانش، امری کارا و مؤثر تلقی گردید و متعاقباً مدیریت مصرف در انرژی نیز با کمک این نوع مدیریت ، یقیناً توان پیاده سازی و عملیاتی شدن را از خود نشان خواهد داد.


کلمات کلیدی :


 الگوی مصرف انرژی-تلفات توان- کنترل دور-بهره نوری- ممیزی انرژی- صندوق بهره وری انرژی- بهینه سازی انرژی - مدیریت بار3

عوامل موثر بر اجرای  سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانهایستگاه  انتقال اصلی در شرکت مخابرات

( 124 بازدید )  خلاصه و کلمات کلیدی
اطلاعات انتشار : دوره 7 - شماره 1 - شماره پیاپی 20
نویسندگان :
خلاصه مقاله :


مسئلة مهم در نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه حفظ آمادگی و عملیاتی نگهداشتن تجهیزات، ماشین‌آلات و تأسیسات است. استفاده از سیستم برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و ارائه آن ضمن ایجاد مطلوب‌ترین سرویسهای تعمیراتی و اتخاذ بهترین روشها برای تداوم کار صنعت با حداکثر بازدهی و کاهش هزینه، سبب افزایش سرمایه گذاریها در صنایع و سازمانها میگردد در شرایطی که  محدودیت در منابع و مواد اولیه و تجهیزات از جمله تجهیزات مخابراتی وجود دارد. هدف این پژوهش، بررسی عوامل موثر بر سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ایستگاه  انتقال پایه  در شرکت مخابرات استان اذربایجان شرقی بر اساس مدل مارشال می باشد.چهار عامل مدیریتی، شرایط فرهنگی و تکنولوژیکی و ساختار سازمانی موجود در شرکت  به عنوان فرضیه تاثیر گذار در نظر گرفته شده است. جامعه آماری این پژوهش شامل کارمندان مرتبط با نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در معاونت ارتباطات سیار  به تعداد 100 نفرمی باشد که پرسشنامه  تنظیم شده بر اساس متغیر ها بین همه افراد توزیع گردیده شد. پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی، و اطلاعات بصورت میدانی با استفاده از  ابزار پرسشنامه به بررسی متغیر ها پرداخته است  و نتایج بدست آمده نشان می دهد که هر چهار متغییر  طبق فرضیه تاثیر مثبت و معنی داری در سیستم تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ایستگاه  انتقال پایه دارد.


کلمات کلیدی :


عوامل مدیریتی، عوامل فرهنگی، عوامل ساختاری، عوامل تکنولوژیکی، نگهداری پیشگیرانه4

بهره وری در کیفیت ارائه خدمات و فرهنگ سازمانی با استراتژی عملکرد سازمانی در شرکت توزیع برق استان یزد

( 124 بازدید )  خلاصه و کلمات کلیدی
اطلاعات انتشار : دوره 7 - شماره 1 - شماره پیاپی 20
نویسندگان :
خلاصه مقاله :


این پژوهش با هدف بررسی رابطه کیفیت ارائه خدمات و فرهنگ سازمانی با استراتژی عملکرد سازمانی و نقش آن در بهره وری در شرکت توزیع برق استان یزدانجام شده است. جامعه آماري این پژوهش متشکل ازکلیه کارکنان شرکت توزیع برق استان یزد که تعدادکل آنها609نفراست.که با استفاده از روش نمونه گيري طبقه اي متناسب با حجم جامعه و با استفاده از فرمول كوكران  و با حداكثر خطاي برآورد قابل قبول برای تعیین حجم نمونه 05/0، حجم نمونه 235 نفر تعيين شده است. پژوهش حاضر با استفاده از روش توصیفی از نوع همبستگی و اطلاعات مورد نیاز از طریق پرسشنامه جمع آوری شده است. برای بررسی کیفیت ارائه خدمات پرسشنامه ای شامل 28 سوال با روایی 91/0 و پایایی 89/0 که کیفیت ارائه خدمات را بر اساس مولفه های صحت خدمات،زیبایی،رفتارمناسب،قانونمندي،سادگی وسهولت،انعطاف پذیري می سنجد،برای بررسی فرهنگ سازمانی پرسشنامه ای شامل 20 سوال با روایی 93/0 و پایایی 90/0 که فرهنگ سازمانی را بر اساس مولفه های فرهنگ مشارکتی،فرهنگ سازگاري،فرهنگ انطباق پذیري وفرهنگ رسالتی می سنجد و برای سنجش استراتژی عملکرد از پرسشنامه ای شامل 17 سوال با روایی 89/0 و پایایی 87/0 که استراتژی عملکرد را با مولفه هایفلسفه مدیریت،منابع تکنولوژي وفیزیکی،منابع مالی ومنابع تیمی ودرون تیمیمی سنجد برای تجزیه و تحلیل داده ها و بررسی فرضیه ها از ضریب همبستگی کندال و اسپیرمن استفاده شده است.نتایج پژوهش نشان می دهد که بین کیفیت ارائه خدمات و مولفه های آن با استراتژي هاي عملکردسازمانی درشرکت توزیع برق استان یزدرابطه مثبت و معنا داری وجود دارد.همچنین بین فرهنگ سازمانی و مولفه های آن با استراتژيهاي عملکردسازمانی درشرکت توزیع برق استان یزدرابطه مثبت و معنا داری وجود دارد؛ در آخر نیز پیشنهاداتی با توجه به نتایج تحقیق ارئه گردید.


کلمات کلیدی :


کیفیت ارائه خدمات، فرهنگ سازمانی و استراتژيهاي عملکردسازمانی5

بهبود پیاده سازی برنامه بهره وری انرژی در شبکه توزیع برق هوشمند با استفاده از تکنولوژی اندازه گیری پیشرفته

( 124 بازدید )  خلاصه و کلمات کلیدی
اطلاعات انتشار : دوره 7 - شماره 1 - شماره پیاپی 20
نویسندگان :
خلاصه مقاله :


در این مقاله روندی برای بررسی نقش تکنولوژی اندازه­گیری هوشمند (Advanced Metering Infrastructure (=AMI)) در شبکه توزیع برق برای پیاده­سازی برنامه بهره­وری انرژی با شناسایی مستعدترین گروه از مشترکین ارائه شده است. از این جهت تحلیل انجام گرفته در این مقاله بدیع و کاربردی می­باشد. چرا که روشی برای تحلیل دقیق روی رفتار مصرفی مشترکین را پیشنهاد می­نماید. نکته مهم اینکه در این مقاله از داده­های AMIاستفاده شده که با دقت بالایی ثبت شده است. با کمک این اطلاعات و همچنین با استفاده از روش­­های داده­کاوی از جمله خوشه­بندی می­توان مشترکین دارای الگوی مصرفی مشابه را در یک خوشه قرار داد و متناسب با رفتار مصرفی آنها از ایشان در برنامه­های مدیریت مصرف بهره برد. نتیجه تحلیل­ها در این مقاله نشان می­دهد که برنامه­ریزی مصرف برای آن دسته از مشترکینی که در رفتار مصرفی خود الگوی منظم و مشخصی ندارند سخت­تر است. بر همین اساس این گروه می­توانند با استفاده از تجهیزات دارای بازدهی بالاتر هم میزان هزینه­های پرداختی انرژی خود را کاهش دهند و هم میزان مصرف برق در شبکه را. به طور کلی، نتایج مطالعات این مقاله گویای ظرفیت بسیار خوب AMIبرای کمک به افزایش بهره­وری و مدیریت مصرف انرژی در شبکه توزیع برق می­باشد.


کلمات کلیدی :


تکنولوژی اندازه­گیری هوشمند، مدیریت مصرف انرژی، بهره­وری انرژی، پاسخگویی بار، داده­کاوی 
6

استقرار کایزن و افزایش بهره وری در کارخانه کرمان موتور

( 120 بازدید )  خلاصه و کلمات کلیدی
اطلاعات انتشار : دوره 7 - شماره 1 - شماره پیاپی 20
نویسندگان :
خلاصه مقاله :


به منظور اجرای عملی کایزن در کارخانه کرمان موتور با هدف افزایش بهره وری، ابتدا سالن PDI  به عنوان ناحیه نمونه انتخاب شد و به منظور همراه کردن بازوهای اجرایی سیستم، گروهی متشکل از متخصصین کیفیت، مهندسی و تولید تشکیل شد و اندازه گیری DPU به عنوان زبان مشترک بین واحدها انتخاب گردید،  بر طبق مدل پارتو ایرادات را شناسایی کردیم که در ابتدا میزان آن 2.66 ایراد برای هر خودرو بود و بعد با استفاده از فرم های اقدام اصلاحی که دقیقا چرخه PDCA در آنها مشخص شده بود اقدام به شناسایی، بررسی، ارائه راه حل و کنترل و ارزشیابی کردیم و بعد از 14 هفته به میزان 0.55 ایراد برای هر خودرو رسیدیم.همراه کردن بخشهای مختلف و اجرای کایزن در کارخانه کرمان موتور به کاهش چشم گیر ایرادات، کاهش دوباره کاری و کاهش ضایعات و همچنین  افزایش و بهبود تولید منجر شد که در مجموع باعث افزایش بهره وری کارخانه گردید.


کلمات کلیدی :


 کایزن، DPU، مدل پارتو، PDCA، بهره‌وری7

اندازه گیری شاخص های بهره وری کل دریک شرکت تولیدی:مطالعه موردی شرکت صنایع مس شهید باهنر کرمان

( 120 بازدید )  خلاصه و کلمات کلیدی
اطلاعات انتشار : دوره 7 - شماره 1 - شماره پیاپی 20
نویسندگان :
خلاصه مقاله :


بهره وري، ﮐﻠﯿﺪ ﺣﻔﻆ رﻗﺎﺑﺖ ﭘﺬﯾﺮي در ﺳﻄﻮح ﺳﺎزﻣﺎﻧﯽ و ﻣﻠﯽ بوده و ﺿﺎﻣﻦ دﺳﺘﯿﺎﺑﯽ و ﻧﻬﺎدﯾﻨﻪ ﮐﺮدن ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﯾﺪار در ابعاد اقتصادی و اجتماعی اﺳﺖ واز طرفی در سطوح صنعتی، ملی و بین المللی به منظور نشان دادن سطح رقابت صنعتی و توانایی برای حفظ تورم کم، بدون حمایت گسترده دولتی مورد استفاده قرار می گیرد لذا استفاده از اﺑﺰارﻫﺎ، ﺗﮑﻨﯿﮏ ﻫﺎ، روش ﻫﺎ و ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ به منظور سنجش و ارتقاء ﺑﻬﺮه وري ﺑﺮاي ﭘﻮﯾﺎﯾﯽ اﻗﺘﺼﺎد لازم و ﺿﺮوري اﺳﺖ ، از این رو برای رسیدن به این اهداف متعالی و همچنین ایجاد مزیت رقابتی وافزایش سود آوری و استفاده بهینه از منابع موجود لازم است شاخص های بهره وری را اندازه گیری کرده و زمینه لازم را برای ایجاد و شناخت کاربرد اطلاعات در بهره برداری از منابع موجود در ابعاد مختلف اقتصادی را فراهم نمود لذا در این مقاله به صورت موردی (case study)، بهره وری شرکت صنایع مس شهید باهنر کرمان مورد اندازه گیری قرار گرفته است که شاخص های بهره وری مورد پایش، شاخص های بهره وری جزیی، بهره وری کل و بهره وری کل عوامل می باشند.


کلمات کلیدی :


 بهره وری، شرکت صنایع مس شهید باهنر، ارزش ستانده ،بهره وری کل، مدل کریگ و هریس.مدل کندریک، مصارف واسطه، یهره وری جزیی،بهره وری کل عوامل ، بهره وری چند عاملیدانلود همه ی فایلهای مقالات این شماره
شماره های منتشر شده
دوره 8 ، شماره 4
دوره 8 ، شماره 3
دوره 8 ، شماره 2
دوره 8 ، شماره 1
دوره 7 ، شماره 4
دوره 7 ، شماره 3
دوره 7 ، شماره 2
دوره 7 ، شماره 1
دوره 6 ، شماره 2
دوره 6 ، شماره 1
دوره 5 ، شماره 1
دوره 4 ، شماره 1
دوره 3 ، شماره 2
دوره 3 ، شماره 1
دوره 2 ، شماره 2
دوره 2 ، شماره 1
دوره 1 ، شماره 1
دسترسی سریع

کلیه حقوق این وب سایت برای نشريه کیفیت وبهره وری محفوظ می باشد .